Syndrom vyhoření. Jak nepřijít o chuť do práce?
Syndrom vyhoření v práci je jakýmsi fenoménem 21. století a projevuje se napříč věkem i profesemi. Proto je nutné se v byznysu a podnikání zaměřit na prevenci, jak nevyhořet. Fyzické, emocionální a duševní vyčerpanosti můžete předejít, víme jak.
Obsah:
- Koncentrujte se na prevenci
- Jednotlivé fáze vyhoření v práci
- Chronická únava
- Emocionální vyčerpání
- Duševní vyčerpání
- Kdo je nejvíce ohrožen syndromem vyhoření
- Vliv prostředí a podmínek v práci
- Mějte se rádi
- Naučte se říkat ne
- Soustřeďte se na priority
- Buďte otevřeni novým zkušenostem
- Využijte situace k osobnímu růstu
Koncentrujte se na prevenci
Syndrom vyhoření je stav fyzického, citového a mentálního vyčerpání po dlouhé době plné emocionálně náročných situací s neschopností vyjádřit vlastní potřeby a pocity. Podobá se únavě, provází jej však pochybnost o smyslu práce i života, popudlivost, nedůvěřivost, bezmocnost, deprese, negativita a cynický postoj k práci i životu. Je příčinou partnerských konfliktů a ničí všechny vztahy.
Jednotlivé fáze vyhoření
- Identifikace s klienty – neefektivní výdej energie, dobrovolné přepracování.
- Stagnace – ztráta zájmu o práci, ale i osobní potřeby a koníčky.
- Frustrace – časté spory s nadřízenými, emocionální a fyzické potíže.
- Apatie – po trvalé frustraci v práci bez možnosti změny převládá snaha udržet si místo a co nejméně se namáhat, protože chybí motivace i energie.
- Intervence – reakce na vyhoření pro přerušení koloběhu zklamání, např. dovolená, stěhování, změna přátel, vzdělávání pro uspokojení touhy po seberozvoji s novým definováním vztahu k práci, kolegům a přátelům.
Chronická únava
- Nedostatek energie a slabost.
- Tělesné vyčerpání.
- Časté nemoci.
- Bolesti hlavy.
- Nevolnosti.
- Napětí svalů šíje a zad.
- Změny stravovacích návyků i hmotnosti.
- Chronická únava.
- Poruchy spánku.
- Sklon k alkoholu, kouření, barbiturátům či přejídání .
- Prohlubující se vyčerpání a zoufalství.
Emocionální vyčerpání
Pocit bezmoci, beznaděje a bezvýchodnosti. Veškerá energie je třeba na zvládání běžných úkolů. Převládá emoční vyčerpání, podrážděnost a nervozita. Rodina, přátelé a koníčci už nejsou zdrojem energie a uspokojení a představují další nároky.
Duševní vyčerpání
Negativní postoje k sobě, práci, podnikání, úspěchům i okolí vedou ke ztrátě schopnosti vnímat osobní identitu lidí a jejich vidění jako agregátů problémů. To poškozuje byznys i možnost správně vykonávat práci a užívat si života.
Kdo je nejvíce ohrožen syndromem vyhoření
- Nadšenci do práce.
- Původně nejvýkonnější a nejproduktivnější.
- Ti, co na sebe kladou příliš vysoké požadavky.
- Ti, co přeceňují své síly a kapacitu.
- Perfekcionisté, co vše dělají co nejpřesněji a co nejlépe.
- Ti, co pracovní neúspěch považují za osobní porážku.
- Tzv. workoholici.
- Lidé v dlouhotrvajících mezilidských konfliktech.
- Ti, co se neumí vymanit z neustále se zvyšujících nároků na ně kladených.
- Ti, co si nejsou schopni odpočinout, relaxovat, rekreovat a regenerovat síly.
Vliv prostředí a podmínek v práci
Dobrý tým a vedení je nejlepší prevence proti syndromu psychického vyhoření v práci, které snižuje její kvalitu i kvantitu. Pomůže kouč, supervizor, porady, organizace a řešení problémů. Míra spokojenosti s prací je přímo úměrná uznání. Nadřízení musí vyjadřovat uznání slovně, benefity a odměnami, jinak chybí motivace. Pocit uspokojení podpoří i funkční rodina, přátelé a dostatek zájmů.
Mějte se rádi
Buďte k sobě citliví, laskaví a vlídní, najděte si útočiště a oázu klidu. Staňte se pro druhé oporou, povzbuzujte je a chvalte a sami vnímejte povzbuzení od rodiny, přátel, kolegů i nadřízených. Měňte způsoby všeho, co děláte. V práci a byznysu říkejte „rozhodl jsem se“ místo „musím“ či „měl bych“ a „nechci“ místo „nemůžu“.
Naučte se říkat ne
Naučte se říkat NE. Netečnost a rezervovanost jsou ve vztazích nebezpečné. Snižte příliš vysoké nároky i množství stresu. Vyhněte se nadměrné citlivosti k potřebám druhých, mějte soucit, ale nelitujte je, a držte si emocionální odstup. Nesnažte se být zodpovědní za všechno a všechny. Přijměte skutečnost, že jsme nedokonalí a chybujeme.
Soustřeďte se na priority
Stanovte si priority, myslete na sebe, soustřeďte se na to podstatné a nesnažte se být vždy a všude. Vyjadřujte otevřeně pocity, pokud se vás něco dotkne, dejte to citlivě najevo a hledejte emocionální podporu. Sdílená bolest je poloviční. Pozor na negativní myšlení, hloubání a sebelítost. V kritických okamžicích zachovejte rozvahu a v konfliktu se nenechte unést prvním negativním pocitem k impulzivnímu jednání.
Buďte otevřeni novým zkušenostem
Učte se a vzdělávejte, zajímejte se o své zdraví, sledujte varovné signály těla, zmírněte pracovní nasazení, dopřejte si dostatek spánku, zdravě se stravujte, sportujte, relaxujte a dělejte si radost. Někdy je třeba odejít ze zaměstnání a najít si jinou činnost mimo obor. Většinou je však úleva pouze dočasná, protože časem budete konfrontováni opět stejnými problémy. Změna začíná v hlavě a disciplíně.
Využijte situace k osobnímu růstu
Krize je podnět k přehodnocení priorit, rozpoznání slabých a silných stránek, hranic svých možností a vybudování podpůrné záchranné sítě. Vyhoření je stav dlouhého přemáhání k tomu, co nechceme, až mozek pro ochranu vypne chuť a zájem dělat cokoliv. Tělo potřebuje jen jíst, odpočívat a spát. Svět vidíme tak, jak ho vidět chceme. Generujte správné myšlenky, díky kterým se budete cítit dobře.
Nejnovější komentáře