Firemní kultura budoucnosti. Inspirace jménem Netflix
Firemní kultura budoucnosti vypadá zcela jinak, než ji známe. Inspiraci můžeme hledat třeba u společností Netflix, SpaceX nebo Kiwi. Symbolem je moderní motivace lidí k práci, soběstačnost a zodpovědnost. Co si pod těmito termíny představit?
Obsah:
- Firemní kultura budoucnosti
- Hlavní myšlenky firemní kultury budoucnosti
- Kniha: Pravidlo žádných pravidel – NETFLIX firemní kultura, která dobyla svět
- Zcela nová pravidla společnosti Netflix
- Svobodou k zodpovědnosti
- Riskovat se vyplatí
- O autorech knihy
- Pravidlo žádných pravidel
Firemní kultura budoucnosti
Gigant Netflix dokazuje, že lze motivovat k práci zcela jinak. Posouvá možnosti firmy a lidí v ní na zcela novou úroveň. Doporučujeme si na toto téma přečíst skvělou knížku od jeho zakladatele Reeda Hastingse a Erin Meyerové, expertky na firemní kulturu. V knize je podrobně a čtivě popsán ojedinělý přístup k řízení lidí a firmy.
Hlavní myšlenky firemní kultury budoucnosti
- Dejte lidem naprostou svobodu, neboť ta povede k větší zodpovědnosti.
- Buďte naprosto upřímní vůči všem zaměstnancům.
- Dejte lidem důvěru a tím jim dáte zároveň i spoustu motivace.
- Najímejte vždy špičkové zaměstnance a plaťte jim za práci nejvyšší mzdu na trhu.
- Soustřeďte se na vysokou koncentraci talentů.
- Nebojte se mluvit o svých chybách, dáte tím schopným lidem s dobrým úsudkem větší prostor pro odvážné kroky i k větší míře možných inovací.
- Žádná pravidla jsou taky pravidla, zaměstnanci si mohou vzít tolik dovolené, kolik chtějí a nemusí každý firemní výdaj předem hlásit. Tím vede svoboda k již zmíněné zodpovědnosti i růstu firmy.
Kniha: Pravidlo žádných pravidel – NETFLIX firemní kultura, která dobyla svět
Než přišla společnost Netflix, nikdy předtím neexistovala v oblasti podnikání stejně fungující firma. Přinesla totiž revoluci v zábavním průmyslu a generuje roční příjmy v miliardách dolarů. Svým unikátně sestaveným programem upoutává pozornost mnoha milionů lidí ve více než 190 zemích světa.
Společnost Netflix díky neuvěřitelnému úspěchu musela od roku 1998, kdy fungovala jako služba online půjčování DVD, projít tisíce změnami a prokázat abnormální schopnost flexibility. V tomto světovém bestselleru překládaném do mnoha jazyků, autoři představují Netflix zevnitř. Podnikání může totiž vypadat jinak, než jej známe.
Zcela nová pravidla společnosti Netflix
Ve společnosti Netflix od začátku fungovala zcela nová pravidla nastavená zakladatelem firmy Reedem Hastingsem. Na mnohé možná působila až příliš radikálně a protichůdně, přesto se ukázalo, že to funguje. Kultura této společnosti je zaměřena na svobodu a odpovědnost.
V knize se dozvíte, jak se v Netflixu nastavují nové standardy, jak si zakladatel společnosti váží lidí více než procesu, jak upřednostňuje inovace nad efektivitou a dává zaměstnancům důvěru a svobodu, nekontroluje je, a tím jim dává i spoustu motivace.
Svobodou k zodpovědnosti
V Netflixu navíc neexistují žádná pravidla pro dovolenou ani výdaje. Nadřízenému zaměstnanci poskytují upřímnou zpětnou vazbu a nesnaží se jen falešně zavděčit. Neprověřené metody během krátké doby dostaly společnost rychlými a odvážnými inovacemi na vrchol.
- Streamovací velmoc se 195 miliony zákazníků produkuje oscarové snímky.
Knížka je skvělou příručkou byznysu plnou ilustrací a popisu historie i vzrůstu firmy. Pokud vedete tým, firmu, nebo budujete startup, kniha vám napoví, co a jak zlepšit.
Riskovat se vyplatí
Společnost Netflix pravidlo, které tvrdí, že je třeba zaplatit zaměstnancům nejlépe na trhu, zavedla během finanční krize, kdy hrozil krach. Tehdy Reed Hastings pochopil, že jeden zdánlivě drahý, ale přitom schopný zaměstnanec nahradí několik průměrných a tím firma ušetří náklady.
Každý, kdo nechce dopadnout jako spousta dříve úspěšných společností, jako třeba Kodak nebo Nokia, a usiluje o vysokou produktivitu a inovativnost, najde v příručce konkrétní návod, jak uspět. Doba se mění a v 21. století se prostě podniká jinak.
O autorech knihy
Reed Hastings, narozený v roce 1960, je spoluzakladatel a co-CEO Netflixu a filantrop v oblasti vzdělávání. Než začal podnikat, působil jako učitel Mírových sborů v Africe.
Erin Mayerová, narozena v roce 1971, je expertkou na firemní kulturu. V roce 2019 byla dokonce již podruhé označena v žebříčku Thinkers50 za jednu z nejvlivnějších business myslitelek světa.
Pravidlo žádných pravidel
Pravidlo žádných pravidel může fungovat. I dnes však spousta společností platí svým zaměstnancům minimální mzdy, nutí je setrvávat zbytečně v práci, svazuje je nesmyslnými pravidly a zahlcuje nefungujícími směrnicemi a byrokracií. Svoboda a důvěra není pro každého. Pokud ji ale dáte těm nejlepším, bude to fungovat.
Nejnovější komentáře